Oświęcim - Brzezinka październik 2018

Jesteś tu: » Strona startowa » Wycieczki » Oświęcim - Brzezinka październik 2018

WYCIECZKA DO OŚWIĘCIMIA.

„Ludzie – ludziom zgotowali ten los”

ZOFIA  NAŁKOWSKA.

W dniach 12.10. i 23.10.2018r. trzecioklasiści z gimnazjum zwiedzali Miejsce Pamięci-Muzeum Auschwitz-Birkenau (Oświęcim – Brzezinka). Głównym celem tej wycieczki było pokazanie młodym ludziom zjawiska holocaustu na tle wydarzeń II wojny światowej. Budzenie szacunku i tolerancji wobec drugiego człowieka, uświadomienie, czym jest śmierć i bezprawne traktowanie ludzi.

Co widzieliśmy? W skupieniu i milczeniu oglądaliśmy budynki byłego więzienia, w których straciło życie miliony ludzi. Nie sposób wyrazić słowami, co czuje człowiek, widząc tysiące i setki, walizek, butów ,okularów. Najbardziej przerażający obraz to widok dziecięcych rzeczy, zabawek. Najgorsze jest to ,że obok miejsca kaźni toczyło się normalne życie. Nikt nie widział, co tak naprawdę dzieje się za kolczastym drutem, nie słyszano też jęków torturowanych i cichego szlochu niewinnych ludzi. Tylko dymy unoszące się nad obozem były znakiem, że tu toczy się inne życie przepełnione bólem, cierpieniem i okrucieństwem. Na terenie tego obozu zachowały się miejsca pełne ludzkich popiołów i najwięcej pozostałości poobozowych kompleksu Auschwitz. Ogrom obszaru, prymitywne baraki więźniarskie, ruiny innych obiektów lub pozostałości po nich, kilometry obozowego ogrodzenia oddają bezmiar ludzkiego cierpienia.

Wycieczka do Oświęcimia jest nie tylko lekcją historii, ale i znakomitą formą kształtowania świadomości o prawie człowieka do życia i godnej śmierci. Jest też doskonałą lekcją na temat wolności.