Osiągnięcia artystyczne

Jesteś tu: » Strona startowa » Osiągnięcia artystyczne

Zespół tańca „EjStop”

Naszą przygodę z tańcem zaczęliśmy w roku 1999, z chwilą utworzenia Publicznego Gimnazjum w Stąporkowie, wspominają dziś najstarsi członkowie, już absolwenci lub studenci uczelni. Była nas na początku nieduża grupa młodzieży zwerbowana przez choreografa, instruktora tańca panią Marię Wiśniewską. I tak rozpoczęliśmy wieloletnią przygodę w krainie tańca.

Zaczynaliśmy od zera, ale dzięki staraniom dyrekcji szkoły, instruktora, rodziców mamy już zaplecze kostiumów. Zespół rozrósł się i skład grupy liczył 25 – 40 osób w przedziale wiekowym 13 – 19 lat. Barwny charakter inscenizacji, bogactwo środków choreograficznych, teatralne elementy układów, interesujące stroje zyskały uznanie wśród publiczności.

Zespół współpracował ze znanymi grupami tanecznymi, choreografami i reżyserami. Corocznie uczestniczył w Ogólnopolskim Harcerskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach, prezentując najnowsze inscenizacje i etiudy taneczne. Na swoim koncie zespół ma liczne występy w naszej gminie, powiecie i województwie. Brał udział w licznych przeglądach, widowiskach, koncertach charytatywnych, uroczystościach okolicznościowych, środowiskowych, współpracował z wieloma organizacjami szkolnymi, z Zespołem Tańca i Inscenizacji „Plejada” ze Starachowic, z Wojewódzkim Domem Kultury w Kielcach, Domem Kultury w Stąporkowie i Bliżynie. Zespół pracował na bazie technik klasycznych, współczesnych, jazzowych, wykonywał tańce charakterystyczne.

Z początkiem roku szkolnego 2010/2011 nastąpiło zawieszenie działalności zespołu „EjStop”.

Najważniejsze osiągnięcia i prezentacje zespołu:

O      Wojewódzkie Konfrontacje Zespołów Tanecznych „Kielce 2001”

O      Spotkania Artystyczne Zespołów Tanecznych i Folklorystycznych Kielce 2003 – wyróżnienie

O      XXX Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej Kielce 2003

O      Przegląd Form Estradowych Końskie 2003 – II miejsce

O      Nominacja na XXXII Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej 2005

O      XI Ogólnopolskie Konfrontacje Zespołów Tanecznych Małogoszcz 2007

O      Międzynarodowy Zlot Związku Harcerstwa Kielce 2007

O      XXXV Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej Kielce 2008, koncert „Koralowe gody”

O      29 III 2008 – Chorągwiane Spotkanie Artystyczne Zespołów Tanecznych Kielce – I miejsce

Taleja

Grupa teatralna „Taleja” działa od 2001 roku. Inauguracyjnym przedstawieniem było widowisko „Wstań, Polsko moja”. Podjęliśmy współpracę z Narodowym Teatrem Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia. Uczestniczymy w warsztatach teatralnych. Zajęcia odbywają się po lekcjach. Przez okres istnienia szkolnego teatru na scenie wystąpiło ponad 100 gimnazjalistów.

Nasze przedstawienia to widowiska amatorskie. Pomysły na temat scenariusza powstają w czasie dyskusji z młodzieżą. Tak zrodziły się widowiska: „Magia teatru”, „Rozrachunki uczniowskie, czyli szkolne dziady”, „Jak wyginęli królewicze?”, „Mały książę i różą”, Quo vadis homo?”, „Oto człowiek”, „Kobierzec świętokrzyski”, „Stąporkowskie impresje”, „Kolczyki Izoldy”, „W labiryncie człowieczeństwa”, pantonimy: „Dziwny jest ten świat”, „Bajka o ciepłym i puchatym, zimnym i kolczastym”.

„Taleja” angażuje się w akcje charytatywne, profilaktyczne imprezy środowiskowe, ważne wydarzenia kulturalne i rocznicowe w naszej gminie. Swój dorobek prezentujemy na konkursach powiatowych i wojewódzkich. Wśród sukcesów na uwagę zasługują:

• I miejsce w konkursie „Scena 2004” – Końskie
  • Wyróżnienie w III Powiatowym Przeglądzie Teatrów Amatorskich – Stąporków 2005
  • Wyróżnienie w Wojewódzkim Przeglądzie teatrów Szkolnych i Amatorskich – Małogoszcz 2005
  • III miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie teatrów Szkolnych i Amatorskich – Małogoszcz 2006
  • I miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie teatrów Szkolnych i Amatorskich – Małogoszcz 2007
  • I miejsce w Wojewódzkich Spotkaniach Teatralnych – Stąporków 2008
  • I miejsce w Wojewódzkich Spotkaniach Teatralnych „Teatr zamiast…” – Stąporków 2009